www.beskydy.cz - Turistika - Moravskoslezské (centrální) Beskydy - Turistické stezky - Moravskoslezský kraj - TURISTICKÁ TRASA BÍLÁ KONEČNÁ - BÍLÝ KŘÍŽ

TURISTICKÁ TRASA BÍLÁ KONEČNÁ - BÍLÝ KŘÍŽ

Místo:katastry obcí Bílá a Staré Hamry
GPS:49°27'18,212"N, 18°31'27,142"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Trasa vede z obce Bílá, ale ne z jejího centra, ale z částí, která je již na hranici se Slovenskem, tzv. Konečná. Trasa vede až po Bílý Kříž po státní hranici a narazíte tak na hraniční kameny a cedule. Z místa nástupu, viz popis dostupnosti, vyrazíte na červenou TZ, které vede nad parkoviště. Trasa začíná mírně do kopce na vršek vysoký 714 m a následně se stočí a svede vás dolů do pěkné osady s pár chalupami uprostřed luk. Za poslední chalupou začíná opět stoupání lesem až po další menší skupinu obydlí. Za povšimnutí zde stojí vzrostlý strom Jilm horský. Dál pokračujete lesem ve stoupání pod vrchol vrchu Čudácka 827 m, abyste jste pak mohli zase klesat dolů, nyní do osídlené osady Vjadačka (700 m n. m.), kde se můžete občerstvit v chatě Doroťanka v létě i na letní terase. V zimě funguje vlek u chaty na svahu dlouhém 130 m. Chata Doroťanka je také známkovým místem, kde získáte známku No. 1018. Do notýsku si můžete natisknout také razítko. Okolí chaty je velmi pěkné a najdete tady i rostoucí jalovce. (Chata Doroťanka, byla postavena na hranicích za druhé světové války jako celnice, která sloužila německým vojákům (zdroj www.dorotanka.cz).)

Odtud pokračujete po červeně značené trase a opět začínáte stoupat okolo rozesetých chalup, abyste zdolali vrchol, a to Repové (785 m). Odtud cesta lesem vede po mírně klesající rovince a čeká vás již předposlední stoupání na vrch Súĺov (903 m). Cestou po trase jsou k vidění tzv. mrazové sruby (skalní útvary). Trasa vás pak svede k rozcestí Súĺov (870 m) a napojí se na cestu, která vede ze Starých Hamer na Bílý Kříž. Je zde také poslední zastavení Naučné stezky Gruň-Staré Hamry. Nyní je to jen 0,5 km na Bílý Kříž (na svazích posledního vrchu na trase - vrchu Sulov). Doporučujeme ještě před navštívením občerstvovny shlédnout kapli pod vrcholem Sulova (942 m). Z Bílého Kříže jsou za dobrého počasí krásné výhledy na Gruň a na Slovensko. Občerstvit se můžete v Horské chatě Sulov nebo na slovenské straně v Hotelu Baron Kysuca. Více o Bílém Kříži čtěte zde - REKREAČNÍ OBLAST BÍLÝ KŘÍŽ.

Trasu zpět do výchozího místa můžete zvolit opět po hřebeni, nebo tuto:
Z Bílého Kříže se dáte po zelené trase (kousek zpět po stejné cestě k rozcestí Súĺov). Trasa vede dál podél silnice na Staré Hamry a odpojí se asi po 1,5 km na lesnickou cestu, která vede souběžně s korytem řeky Černá Ostravice. Cesta stále klesá a téměř jednotvárně je lemovaná lesem. Může se tedy zdát dlouhá, ale není delší než první část trasy a je nenáročná. I zde je možné se pohybovat při dostatku sněhu na běžkách. Od rozcestí Súĺov, po 6 km chůze, se dostanete k rozcestí Černá Ostravice (na mapách značeno jako Mlýn). Rozcestník je na stromě po levé straně a trochu nepřehledně překrytý nízko rostlými větvemi. Ale na místo, kde se nachází, Vás upozorní jakoby malé náměstíčko. Odtud Vám zbývají již poslední 2 kilometry do místa, kde jste tuto trasu začali. Závěrečné 2 kilometry jsou opět stoupáním, ale ne velmi náročným. Trasa je opět po zpevněné lesnické cestě a tak nenáročná terénem.

Délka trasy: 14 km
Průběh trasy: Bílá-Konečná - Bílý Kříž - Bílá-Konečná
Náročnost: středně náročná
Nadm. výška:
Doba návštěvy: neomezená/celoročně
Vhodná pro: pěší, také pro zdatnější děti, v zimě pro běžkaře, v létě pro cyklisty (jízda tam pouze v terénu, nevhodné pro silniční a trekingové kola! cesta zpět vhodná i pro silniční a trekingové)
Značení: turistické
Mapa: turistická mapa (1:50 000) Klubu českých turistů - Moravskoslezské Beskydy č. 96.

Trasu lze absolvovat celoročně. V zimě také na běžkách, kdy je součástí hřebenové trasy zbudované v roce 2005. Za dobrých sněhových podmínek se stopa také udržuje strojově, ale převážně je projetá. Některé sjezdy jsou náročnější, ale dají se zvládnout.

Upravenos běžeckých tras

OBČERSTVENÍ NA TRASE

  • chata Doroťanka v polovině cesty na Bílý Kříž
  • Horský hotel Sulov

DOSTUPNOST

Na nástupní místa se můžete dostat autem nebo autobusem.
Autem po silnici 484, která vede z Bílé na Slovensko, do Turzovky. V zimním období je cesta udržovaná. 200 m za hranici (bývalým hraničním přejezdem) v obci Klokočov je veřejné parkoviště po levé straně silnice. Zde je také nástup na popisovanou turistickou trasu.
Autobusem na Slovensko z Ostravy, Frýdku-Místku atd., linka 000126 2, zastávka Bílá, Konečná st.hr.

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Bílá


InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2023 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b