www.beskydy.cz - Slezské (Těšínské) Beskydy - Třinec - TŘINEC

TŘINEC

Negarantovaná informace
Místo:Magistrát města Třince
Adresa:Jablunkovská 160, 739 61 Třinec - Staré Město
Telefon:+420 558 306 111
Fax:+420 558 306 143
Email:sekretariat(zavináč)trinecko(tečka)cz
WWW:http://www.trinecko.cz
GPS:49°40'39,610"N, 18°40'22,030"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Město Třinec je průmyslové město při hranici s Polskem. Leží v jižní části Těšínského Slezska, po obou březích řeky Olše a je téměř ze všech stran obklopeno půvabnými Moravskoslezskými a Slezskými Beskydami. Třinec se se svým počtem obyvatel a rozlohou řadí mezi významná průmyslová a společenská centra regionu.

Status: statutární město
Celková výměra: 9560 ha
Počet obyvatel: 35302 (k 1.1.2018)
Okres: Frýdek-Místek
Obvody, části: Třinec, Lyžbice, Dolní Líštná, Oldřichovice, Karpentná, Tyra
Střední nadmořská výška: 306 m n. m.
Nejníže položený bod: 280 m n. m. řeka Olše
Nejvýše položený bod: 1044 m n. m. vrch Ostrý
Je členem:

HISTORIE

Obec Třinec vznikla již ve 14. století, ale první písemná zmínka pochází z roku 1444. Ještě v první polovině 19. století byl Třinec jednou z mnoha zemědělských obcí ve vlastnictví Těšínské komory. Důležitou událostí v historii obce bylo založení Třineckých železáren v roce 1839. Zásadní význam pro rozvoj železáren a tím i celé obce mělo vybudování Košicko-bohumínské železniční dráhy v letech 1869-1871, které bylo následováno rychlým rozvojem veřejných institucí.
V roce 1931 byla obec povýšena na město.

Postupně se ke Třinci připojovaly i některé okolní obce. Novým centrem města se díky své občanské a kulturní vybavenosti stala městská část Lyžbice (cca 18 000 ob). Na svazích Jahodné v katastru Dolní Líštná bylo vybudováno sídliště Sosna. Významnou částí města jsou Oldřichovice, které leží na úpatí Javorového (1032 m). Dále na jih pod svahy Kozince a Ostrého leží Karpentná. Do úzkého údolí mezi Javorovým a Ostrým je sevřena Tyra, kde byla v průběhu let vybudována řada rekreačních středisek a chat. Na západní straně města se rozkládá část Kanada a dále směrem na Frýdek Místek Nebory. Podél železnice, směrem na Český Těšín se rozkládá Konská, na jejímž území se rozkládají Třinecké železárny.

PAMÁTKY

Dále na sever, v Gutech, si návštěvníci mohou prohlédnout nejvýznamnější historickou památku na území města – dřevěný kostelík Božího těla. Jedná se o stavbu z roku 1563. V lodi kostela je malovaná vyřezávaná kruchta z roku 1626. Zvonice přistavěná k lodi kostela, pochází z roku 1781.

KULTURA

Ve městě je možné navštívit muzeum se stálou expozicí o historii města a Třineckých železáren. Kulturní dům TRISIA nabízí širokou škálu kulturních, vzdělávacích a uměleckých programů a činností. Návštěvníci města mohou navštívit také galerii, hvězdárnu, kino, knihovnu nebo strávit příjemné chvíle v řadě útulných restaurací a zábavných podniků.

RELAXACE A SPORT

Ve městě je vybudován velký sportovní areál na Lesní ulici, který zahrnuje zimní stadion, letní koupaliště, krytý bazén, minigolf, tenisové kurty, fitcentrum, bowlingové dráhy, saunu, tělocvičnu pro malou kopanou, fotbalový a atletický stadion.
Na tento sportovní komplex navazuje lesopark, vhodný pro procházky a jogging.

Město se nachází v turisticky atraktivním prostředí Moravskoslezských a Slezských Beskyd a je obklopeno horami jako je Javorový (1032 m. n. m.), Ostrý (1044 m. n. m.), Velká Čantoryje (995 m. n. m.).

V blízkém okolí města jsou malebná údolí, která lákají turisty, cyklisty na horských kolech a v zimě lyžaře na sjezdových a běžeckých lyžích.
Na Javorový vrch vede sedačková lanová dráha s celoročním provozem. Na vrcholu je turistická chata, lyžařský areál s vleky, slalomovým svahem, sjezdovkou pro méně zkušené a stráněmi vhodnými pro paragliding. Kvalitní ubytování a stravování poskytují hotely, rekreační střediska a penziony ve městě a okolí.

DOSTUPNOST

Městem vede mezinárodní silnice I. třídy E75 z Polska přes Český Těšín do Žiliny a rovněž bude napojeno na připravovanou rychlostní komunikaci R48. Třinec je dostupný také po železnici na mezinárodním vlakovém koridoru mezi Bohumínem a Žilinou. V okolí je řada hraničních přechodů do Polska a na Slovensko. V samotném městě – části Horní Líštná byl vybudován nový hraniční přechod s Polskem pro pěší a osobní automobilovou dopravu.


InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2023 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b