www.beskydy.cz - Moravskoslezské (centrální) Beskydy - Metylovice - METYLOVICE

METYLOVICE

Informace garantovaná majitelem/správcem
Adresa:Obecní úřad Metylovice, 739 49 Metylovice 495
Telefon:+420 558 686 129
Email:starosta(zavináč)metylovice(tečka)cz
WWW:http://www.metylovice.cz
GPS:49°36'50,090"N, 18°20'6,770"E
Odpovědná osoba:Ing. Lukáš Halata, starosta
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Obec Metylovice se nachází na úpatí Moravskoslezských Beskyd, pod lesnatým masívem Ondřejníkem. Kůň na modrém pozadí ve znaku obce je symbolem "koňského nebe", jak se Metylovicím říkalo v době kožařského boomu a zlatý bič je jednak znakem hlavního výrobku kožařského průmyslu v Metylovicích, jednak symbolem bohatství.

Status: obec
Celková výměra: 11,15 ha
Počet obyvatel: 1733 obyvatel (k 1.1.2016)
Okres: Frýdek-Místek
Obvody, části:
Nejníže položený bod: 345 m n. m.
Nejvýše položený bod: 523 m n. m. (vrch Čupek)
Je členem: Zájmového sdružení Frýdlantsko - Beskydy

HISTORIE

Pro osídlování území byl nejdůležitější Metylovický potok - krátce Metylůvka, která pramení pod tzv. Vrchovinou.

První kolonisté po roce 1267 si začali na západním břehu budovat své selské usedlosti, z nichž mnohé stojí dodnes. To, že obec existovala už roku 1299, dokládá nejstarší písemný pramen té doby, listina od Biskupa Dětřicha z Hradce z 12.9. toho roku.

Osídlování obce začalo v r. 1299, kdy byla součástí hukvaldského panství. V první polovině 20. století byla obec známá výrobou bičů a kožedělných výrobků, které byly exportovány nejen do Evropy, ale i do Ameriky a Asie.

Od počátku se zde rozvinulo zemědělství, přestože půda je zde málo úrodná a těžká. Ve 2. pol. 17. století přichází do obce první řemeslník - koželuh z rodu Bílků. Jirchářsko - koželužské a od 19.století i řemenářsko - bičařské řemeslo svým výnosem pozvedá obec ze zaostalosti a bezvýznamnosti "dřevěné obce" v kamenno - cihlovou výstavbu, v tzv. "Koňské nebe". Výrobky tohoto řemesla pronikají do regionu, celého státu, ale i do zahraničí a do zámoří. Postupně se tímto řemeslem zabývalo více než 30 výrobců, členové jejich rodin a námezdní pracovníci. V 18. stol. obyvatelé Metylovic obhospodařovali se svými stády ovcí 3 valašské louky, kudy vede výletní turistická cesta po Ondřejníku. V roce 1948 byla však kožedělná výroba - "páteř" rozkvětu hospodářství obce likvidována, stejně jako i do té doby prosperující zemědělství. Roku 1975 byla zrušena i samospráva obce.
I tak se občané dočkali a r. 1990 si vynutili obnovení samosprávy obce a vrátili zpět k hospodářství a podnikání, dokonce i v kožedělné výrobě.
V obci Metylovice bylo 7. srpna 2010 slavnostně otevřeno v prostorách bývalé řemenářské dílny obecní muzeum se stálou expozicí „Kožané město“, dokumentující slavnou historii řemenářství, vydělávání kůží a výroby proslulého metylovického biče.
V červenci 2013 započaly práce na stavbě nové základní školy, které byly ukončeny k 31.7.2014. V novém školním roce 2014/2015 pak nová budova základní školy přivítala své první žáky. Budova 137 let staré základní školy byla v srpnu 2015 zbourána.

PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI

V obci byl v roce 1577 postaven na místě původního dřevěného kostela kamenný kostel Všech Svatých gotického stylu s pozdější barokní úpravou. Byl vysvěcen až r. 1653 olomouckým biskupem Gobbárem. Do dnešního dne se uskutečnily 4 zásadní opravy exteriéru a interiéru. Zvony ve věži jsou od roku 1696 a k roku 1892 jsou doloženy existující věžní hodiny. V roce 1786 obec získala faru s prvním trvalým duchovním správcem, čímž se pozvedla místní vzdělanost s následovným vznikem obecné školy, která se dnes chlubí více než 210-letou tradicí. Za 2. světové války se roku 1944 zřítil do katastru obce americký bombardér, jehož první pilot po 50 letech navštívil Českou republiku.

Na vrchovině slouží od roku 1923 Odborný léčebný ústav Metylovice – Moravskoslezské sanatorium, zaměřený zejména na léčení dýchacího a pohybového ústrojí s celostátní působností.

KULTURA

V budově Obecního úřadu funguje knihovna.
Tradiční akce: Krmáš, pouť v srpnu na sv. Vavřince, plesová sezona, Májové oslavy, Pohádkový les, Dětský den, Pálení čarodějniček ...
V roce 2010 bylo otevřené obecní muzeum se stálou expozicí „Kožané město“, dokumentující slavnou historii řemenářství, vydělávání kůží a výroby proslulého metylovického biče.

SPORT A TURISTIKA

K sportu můžete využít sportovní areál SK Metylovice - hřiště kopané, volejbalové a tenisové kurty, beach volejbalový kurt, tělocvičnu v budově Sokolovny. V místním dětském sanatoriu je pro veřejnost přistupný krytý bazén s whirlpoolem, solná jeskyně a sauna. Poloha v podhůří Beskyd dává nesčetné možnosti pěších turistických tras. V Metylovicích jsou vyznačeny i cyklotrasy na Olešnou, Frýdlant nad Ostravicí a Lhotku.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ

V Metylovicích je možnost ubytování v soukromí - www.jedovka.com. Zajít si však můžete do jedné z místních restaurací. Velmi pěkně zařízená restaurace Pod Lípami naproti Obecnímu úřadu, dále Hospůdka na fotbalovém hřišti a vinárna SOKOL v budově místní Sokolovny.

OSOBNOSTI

K občanům Metylovic, kteří obětavě pro obec pracovali, proslavili ji ve světě, i ti, kteří položili své životy v čas boje a nesvobody patří: Josef Müller - Učitel, první kronikář obce, malíř a obětavý organizátor společenského života v obci. (*26.8. 1888 v Příboře + 1905). Jan Bílek - Zakladatel bičařské a kožedělné výroby, první starosta zakládaného Sboru hasičů (*1840 +1923 v Metylovicích). Major Ambrož Bílek - Voják – tankista, hrdina od Dukly (*5.12. 1916 v Metylovicích +1944 v nemocnici v nedalekém polském Krosně). Více čtěte zde.

SLUŽBY

Základní škola majora Ambrože Bílka (1.-5. třída), mateřská škola (3 oddělení), pošta, veřejný vodovod, částečná plynofikace a kanalizace, telefonizace, obecní rozhlas, místní noviny, 2 obchody potravin, obvodní lékař, dětský lékař, pošta. Odborný léčebný ústav Moravskoslezské sanatorium.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 8 km jižně od Frýdku-Místku.
  • Silniční spojení: obcí prochází silnice III třídy 48416. Katastrem obce prochází rychlostní komunikace I. třídy R56 Frýdlant n. O. - Ostrava
  • Autobusová doprava: spojení s okolím a okresním městem Frýdkem- Místkem (10 km).
  • Železniční doprava: obecní komunikační spojení využívá od r. 1871 blízké železniční tratě z Frýdlantu n. O. (5 km) nebo z Pržna.
  • Pěšky: obcí prochází žlutá TZ směr Metylovická hůrka nebo směr Odřejník.
  • Na kole: cyklotrasy č. 6004 a 6008

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Metylovice


InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2024 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b