www.beskydy.cz - Turistika - Valašsko - Turistické stezky - Velké Karlovice - TURISTICKÁ TRASA VELKÉ KARLOVICE - JAVORNÍČEK

TURISTICKÁ TRASA VELKÉ KARLOVICE - JAVORNÍČEK

Místo:Velké Karlovice
GPS:49°21'38,431"N, 18°17'0,656"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Délka trasy: necelých 18 km

Průběh trasy: Velké Karlovice - Pluskovec - Javorníček (860 m) - Příschlop - Malé Karlovice - Podťaté - Velké Karlovice

Náročnost: středně náročná

Nadm. výška: asi 250 m na 2 km

Doba návštěvy: neomezená/celoročně

Vhodná pro: pěší, také pro zdatnější děti. Vhodná také pro cyklisty po cyklotrase 6020/3 ze stejného výchozího místa.

Značení: turistické / cyklistické

Mapa: turistická mapa (1:50 000) Klubu českých turistů - Javorníky západ č. 95.

Popis trasy:
Tip na den strávený na horách, kde moc turistů nepotkáte. Cílem je Javorníček, ale jak je popsáno dál, můžete se po této trase dostat i na vrchol Malý Javorník. Trasu začínáme ve Velkých Karlovicích u muzea a informačního centra. Nejprve můžete začít kulturně a zajít se podívat do tohoto muzea, které vám představí Velké Karlovice s historií, valašské výrobky, valašskou kulturu, dočtete se o Portašich, rodácích, slavných umělcích, jejichž díla uvidíte v galerijní části. V muzeu probíhají i pravidelné výstavy. Při žluté značce, hned pár metrů za muzeem je dřevěný kostel sv. Panny Marie Sněžné z roku 1754, který je skvostem i s přilehlými budovami fary. Dál vede cesta přes koleje kolem místní železniční stanice. Cestou do místní části Pluskavec je několik ubytovacích objektů s restauracemi. Určitě vás zaujme soubor dřevěných chalup, mezi kterým se ocitnete a vzápětí zjistíte, že jde opět o možnost ubytování, ale tentokrát ve stylových valašských chalupách s červenými muškáty v oknech. Cesta údolím Pluskavce je mírná, zpevněná až po rozcestí Pluskovec - Polomová (600 m n. m., 3,5 km do sedla).

Odtud vede cesta lesní a začíná stoupat až po Javorníček. V letním období vás lesy okolo cesty mohou zlákat k houbaření, mají co nabídnout. Pod Javorníčkem za lesem prosvítá krásné údolí jednoho z potůčků s pár usedlostmi a s pasoucími se, zvonečky cinkajícími, ovcemi. Už odtud je vidět vrchol Radhoště a oblast Soláně v popředí. Ze samého vrcholu Javorníčku (860 m) je pak téměř kruhový výhled, je vidět Lysá hora, Smrk, Kněhyně a celý radhošťský hřeben od Pusteven po kapli Cyrila a Metoděje. V popředí pak pás vsetínských vrchů a údolí Vsetínské Bečvy, která vrchy odděluje od zvedajících se Javorníků. Za zády máte javornický hřeben s vrcholem Malý Javorník. Opravdu úchvatné, klidné místo s výhledy na všechny pásy hor tvořící tento region - od Moravskoslezských Beskyd po západní Javorníky.

Žlutá stezka dál vede do sedla Příschlop (850 m). Jen pár metrů za vrcholem Javorníčku, kde roste krásná borovice, je zděná kaplička se šindelovou střechou. Cesta do sedla vede převážně lesem, úbočím vrchu Gigula a v sedle se po dlouhé době setkáte se staveními.

Cesta zpět
1. Ze sedla se můžete vydat po zelené značce na Bukovinu (2 km, již na slovenské straně) a tam napojit na červenou TZ na Malý Javorník nebo na opačnou stranu na Veĺký Javorník. Na této hřebenové stezce se již setkáte s NS Javorníky - západ.

2. Nebo se kousek vrátit zpět a pak po zelené značce se vydat zpět do údolí Velkých Karlovic, po úbočí Giguly, Koncové k rozcestí Pod Kyčerou a přes vrch Bukořiska až k výchozímu bodu této trasy k rozcestí u železniční stanice.

3. Třetí varianta je dát se po značené cyklotrase, neznačené turistické trase, která vede po zpevněné cestě dolů do údolí, podél Tišňavského potoka, úpatím Lopušné, přes části - Malé Karlovice, Tišňavy, Machůzky ... Cesta je krásná, hlavně máte možnost vidět místní chaloupky, obyvatelé a jak se směrem k centru Velkých Karlovic jakoby vše usnadňovalo. Je to ideální cesta pro cyklisty, o které zde ani není nouze. Na rozcestí Tišňavy se napojíte na modrou a ta vás podél cesty, občas po chodnících, dovede zpět do centra Velkých Karlovic. Tady tento výlet končí, celkem 20 km, převýšení asi 250 m na 2 km. Ale dá se samozřejmě jít dál, třeba na Soláň po zelené. Velké Karlovice nabízí hodně možností pro turisty.

Pozn. Na hřebeni je značená vedle cyklotrasy také trasa pro běžkaře Trasa D 28 km Razula, horní stanice - Buřanov - sedlo Lemešná - Kasárna - Stratenec - Příschlop - Javorníček - Kyčerka - Machůzky - Razula.

Zajímavosti na trase:
Muzeum Velkých Karlovic a Informační centrum
dřevěný kostel sv. Panny Marie Sněžné z roku 1754
Kaple za Javorníčkem
kaple na křižovatce v Podťatém
centrum obce Velké Karlovice

Občerstvení na trase:
Na trase nejsou turistické chaty. Občerstvit se tak lze z počátku cesty v části Pluskovec, např. hotel Kyčerka nebo až ke konci trasy v části Podťaté.

Dostupnost:
Velké Karlovice jsou dobře dostupná obec.
Nástup na značenou trasu je od vlakové stanice Velké Karlovice zastávka. Nedaleko je také autobusová zastávka za trase Vsetín-Velké Karlovice nebo Rožnov p. R.-Velké Karlovice - zastávka Rozcestí Soláň.

Autem: ze Vsetína dojezd po silnici 487 do Velkých Karlovic, kde nedaleko křižovatky na Hutisko Solanec je malé parkoviště. Nejde přímo o centrum Velkých Karlovic, to je dále.

ZDROJ INFORMACÍ: Lenka Šrubařová


InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2024 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b