InfoČesko

Přihlášení
Login
Heslo


www.beskydy.cz - Ostravsko, Opavsko a poodří - OSTRAVSKO, OPAVSKO A POODŘÍ

OSTRAVSKO, OPAVSKO A POODŘÍ

Oblast na severu moravy při hranicích s Polskem je nížinatá a leží v nivě řek Opava, Odra a Ostravice. Tento region tvoří dvě odlišné oblasti - průmyslové Ostravsko a historizující Opavsko. Největšími městy na tomto území jsou Ostrava a Opava, dalšími významnými jsou Nový Jičín, Fulnek, Bohumín, Příbor, HLučín, Karviná, Havířov atd. Nížinatá krajina přechází směrem na jih v masivy Moravskoslezských Beskyd (region Beskydy) a Vrchoviny Nízkého Jeseníku (region Hrubý a Nízký Jeseník), mezi nimiž protéká řeka Odra. Ostrava je dnešním centrem, ale nebylo tomu tak vždy, svůj význam získala až během 19. století, kdy v souvislosti s těžbou černého uhlí vzrostl průmysl. Zvláštností města je rozdělení města řekou Ostravici (odtud jeho název) na část ležící na Moravě a druhou ve Slezsku. Ostrava je dnes třetím největším městem naší republiky po Brně, a hlavním městě, Praze. Město Opava leží na řece Opava, v jeho rodném údolí, je průmyslové, kulturní a zemědělské centrum českého Slezska.

Mezi významné historické památky obohacující tuto krajinu patří zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Starý Jičín, zámek Kravaře, Raduň, Hradec nad Moravicí, Štramberská Trúba, Porubský zámek v Ostravě, empírový zámek Fryštát, klasicistní zámek v Šilheřovicích, zámek a zámezký vrch ve Fulneku, zřícenina slezkoostravského hradu a další. Za návštěvu určitě stojí historické centrum Opavy, městská památková zóna v Novém Jičíněm, Štramberku a Příboře. Příborské naměstí je cenné pro své renesanční domy, dnes převážně s barokními fasádami. Náměstí se jmenuje po rodákovi z Příbora - S. Freudovi. Ostravsko a okolí Karviné má charakter daný těžbou černého uhlí a těžkým průmyslem. Tak vznikly technické památky, které jsou mnohdy světově unikátní (Důl Hlubina, koksovna a vysoké pece Vítkovických železáren, NKP Důl Michal). Výjov spojený s těžbou zaznamenává Hornické muzeum V Ostravě, které je největším v ČR. Technické památky mají v regionu velký význam, především pak vojenské a fortifikažní památky z 30. let 20. století na Opavsku a Krnovsku, jako známé Darkovičky, pevnost Alej a další. V Karviné se můžeme projít po konstrukčně zajímavém mostě z roku 1925, tzv. Stalingradský most.

Ani příroda nezůstává v pozadí a vyhlášené chráněné území "CHKO POODŘÍ" podél toku řeky Odry nám odhalí unikátní lužní lesy, mokřadní louky s četnými druhy ptactva. Charakteristickým prvkem Poodří jsou rybničné soustavy, vzniklé v průběhu 13. až 15. století. Táhnou se tak oddělovány loukami a hrázemi už od Jistebníka.

Třebaže Ostravsko není z nejstarších osídlených území naší republiky, má svou významnou historii a jedním z nejcennějších archeologických nálezů je Venuše, která byla nalezena u Petřikovic pod vrchem Landek (Land-Ecke = kout země), který je posledním výběžkem České vysočiny a je vyhlášen Národní přirodní památkou od roku 1966.

Sportovní vyžití nabízí ideální terény pro nenáročnou pěší turistiku i cykloturistiku, golfové hřiště v zámeckém parku v Šilheřovicích, vodní nádrž u Hlučína s relaxačně sportovním areálem, vhodné pro jachting i windsurfing. Pro kempování a vodní sporty je velmi vhodná i Těrlická a Žermanická přehrada.

Pro lázeňské hosty se nabízí jodobromové lázně Darkov v Karviné a moderní lázně v Klimkovících u Ostravy. Krásný výhled do slezského kraje nám poskytne vyhlídková věž z Nové radnice v Ostravě. K navštívení láká i hvězdárna a planetárium Jahana Palisy, ZOO, Národní divadlo moravskoslezské a jiná divadla, muzea a galerie v Ostravě. Historii želežniční dopravy si mohou nadšenci techniky obohatit ve Studénce v místním vagonářském muzeu.

A nebyli jste se podívat ještě na slavnou věž v Pise ? Pak přijeďte do Karviné a nídne se vám pohled na obdobnou zajímavost - opět přístupný šíkmý barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který vlivem dolování a poklesem půdy o 36 m se uklonil 7 stupňů od svislé osy.


O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2021 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b