PAMÁTNÍK LETCŮ V TĚRLICKU

Negarantovaná informace

V neděli 11. září 1932 se v Kostelci zřítilo letadlo RWD-6. V troskách zahynuli vítězové největšího leteckého závodu na světě Chalenge - pilot poručík František Žwirko a letecký konstruktér Stanislav Wigura. Polští letci, pozvaní jako čestní hosté na letecký den do Prahy, nechtěli zklamat české přátele, a proto neustoupili před vichřicí, která řádila nad Těšínskem. Vichřice jim utrhla křídlo a letadlo se zřítilo do lesa na kopci Kostelci.

V den prvního výročí tragické události bylo na místě havárie vybudováno mauzoleum. Uctění památky se zúčastnilo několik tisíc obyvatel. Poláci uspořádali sbírku na památný zvon, který měl být zavěšen v kostele sv. Vavřince.

V době německé okupace byl zvon přechovávaný v muzeu v polském Těšíně odvezen Němci. Německá vojska zbořila mauzoleum a celý park poničila. Veliký kámen s nápisem a datem měl být také zničen, ale obyvatelé Kostelce ho zakopali. Po skončení 2. světové války byl kámen vykopán a položen na původní místo. Pomník uschovaný po dobu války autorem byl v roce 1950 přivezen z Olomouce.

Na podstavci z pískovcových bloků se zvedá čtvercový pylon vyzděný z kvádrů pískovce.V horní třetině je přerušený kamenným prstencem s plastickými znaky českého lva a polské orlice. Sedmimetrový památník je ukončený nadživotní postavou letce. Muž drží v pravé ruce ratolest vítězství, levou rukou se opírá o vrtuli letounu.