ROPICE

Negarantovaná informace
Místo:Obecní úřad
Adresa:Ropice 110, 739 61 Ropice
Telefon:+420 558 735 165
Email:ropice@ropice.cz
WWW:https://www.ropice.cz/hlavni-strana%5b47%5...
GPS:49°42'19,287"N, 18°36'48,083"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (16)[Zobrazit náhledy]
previous
ROPICE 
(klikni pro zvětšení)
Pohled  na obec  
(klikni pro zvětšení)
Základní škola 
(klikni pro zvětšení)
kostel 
(klikni pro zvětšení)
Budova chátrajícího zámku 
(klikni pro zvětšení)
Obecní úřad 
(klikni pro zvětšení)
sv. Jáchym 
(klikni pro zvětšení)
Barokní hrobka 
(klikni pro zvětšení)
Kamenný kříž 
(klikni pro zvětšení)
Dřevěný kříž 
(klikni pro zvětšení)
socha J. Nepomůckého 
(klikni pro zvětšení)
socha J. Nepomůckého 
(klikni pro zvětšení)
sv. Pavel 
(klikni pro zvětšení)
sv. Petr 
(klikni pro zvětšení)
sv. Anna 
(klikni pro zvětšení)
golfové hřiště 
(klikni pro zvětšení)
next

Obec Ropice leží v Pobeskydí v širokém údolí řeky Ropičanky mezi městy Třinec a Český Těšín. Typicky slezská rozptýlená zástavba je výrazněji koncentrována pouze kolem silnice I/11 s mezinárodní trasou E75 spojující Slovensko s Moravou přes Jablunkovský průsmyk. Poloha obce mezi městy Český Těšín na severu a Třincem na jihovýchodě se podílela na utváření jejího současného vzhledu a funkcí, i když původní ves Ropice vznikla o několik staletí dříve než Třinec, tedy v době, kdy se v místech dnešního Třince rozkládaly pastviny a neprostupný prales.

Status: obec
Celková výměra: 1011 ha
Počet obyvatel: 1605 (k 1.1.2017)
Okres: Frýdek-Místek
Střední nadmořská výška: 310 m n. m.
Je členem: Mikroregion Sdružení obcí povodí Stonávky

HISTORIE OBCE

Ropice patří k nejstarším obcím na Těšínsku. Ves vznikla asi ve 12. nebo 13. století. První dochovanou historickou zmínku o vsi najdeme v soupisu desátků vratislavského biskupa z roku 1305. K významu obce přispěla i její výhodná poloha na silnici vedoucí z Těšína do Jablunkova a dále do Uher. V roce 1804 bylo v obci 101 domů, ve kterých žilo 732 obyvatel. Dále zde byly filiální kostel, statek, zámek se zámeckou hudbou, 2 hospody, 3 mlýny, vodní pila, kamenolomy a cihelna.

Poloha obce byla příznivá pro zemědělství, ve středověku Ropice představovala poměrně rozsáhlou selskou obec. Nejvíce se pěstovalo žito, ječmen a oves. V roce 1893 byl v Ropici založen evangelický hřbitov, do té doby byli pochováváni zesnulí dané víry v Neborech.

Roku 1687 byla založena první farní škola, roku 1810 byla postavena nová zděná školní budova. V roce 1905 byly v důsledku potřeby zvýšení kapacity postavena nová školní budova, v roce 1923 - otevřena česká obecná škola.

V padesátých letech 19. století se v obci těžila železná ruda pro potřeby blízkých železáren. Od roku 1871 vede Ropicí Košicko-bohumínská dráha a od roku 1886 železnice spojující Těšín s Frýdkem.

V roce 1980 byla Ropice přičleněna k Třinci. V roce 2000 se Ropice stala samostatnou obcí.

PAMÁTKY, KULTURA A SPORT

Již v 15. století stála ve vsi tvrz, která byla počátkem 18. století přestavěna na barokní zámek, později přestavěný klasicistně a doplněný zámeckým parkem. Soubor architektonických památek doplňuje empírový farní kostel Zvěstování Panny Marie z roku 1806 s ohradní zdí, branou, řadou dekorativních prvků a dvěma barokními hrobkami.

RELAXACE A SPORT

Obcí prochází cyklostezka a jsou připravovány agrostezky jako rozšíření současných aktivit jezdeckých oddílů na území obce. Nejvýraznějším lákadlem je moderní golfové hřiště (Beskydská golfová), které plně slouží nejenom členům, ale i ostatním zájemcům o tento druh sportu ze širokého okolí, a to plně od roku 2004.

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 19 km V směrem od okresního města Frýdek-Místek.

  • Vlakem: obcí vede hlavní železniční trať Bohumín - Jablunkov - Žilina a regionální trať z Frýdku-Místku do Těšína a obě mají v obci zastávku.
  • Autobusem: autobusové spojení s Třincem, Jablunkovem, Ostravou, Frýdkem-Místkem.
  • Autem: silnice I/11 s mezinárodní trasou E75 spojující Slovensko s Moravou.