InfoČesko
Přihlášení
Login
Heslo


Akce

Dvacátý čtvrtý sjezd cestovatelů zakončený Horobálem byl podle jeho účastníků naprosto jedinečný
Dvacátý čtvrtý sjezd cestovatelů zakončený Horobálem byl podle jeho účastníků naprosto jedinečný
Kdy: 23.2.2017
Kde: Frenštát pod Radhoštěm, FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
Beskydy
Frenštát pod Radhoštěm

Už po čtyřiadvacáté se ve Frenštátě pod Radhoštěm konalo setkání cestovatelů z celé republiky. V pátek 17. a sobotu 18. února 2017 se v Domě kultury a kině ve Frenštátě pod Radhoštěm konaly cestovatelské besedy a v sobotu večer i tradiční Horobál. Hlavním hostem letošního setkání cestovatelů byla horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka na Everestu. Díky besedám se mohli účastníci srazu podívat do celé řady míst světa jako je Patagonie, Národní parky USA, Nový Zéland, anebo Thajsko. Promítán byl také vítězný film 14. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů The Elements. Součástí pestrého programu byla také sobotní vernisáž fotografií s přírodní tématikou Josefa France a Jaroslava Musila. Sobotní Horobál byl podle pořadatelů, ale i samotných účastníků nejlepší v historii této tradiční akce. Vedle našlapaného programu, nesoucím se v duchu výstupu na osmitisícovku, originální výzdoby a skvělé hudby, nechybělo ani setkání s bájným Yettim.V pátek 17. února proběhly dvě na sebe navazující besedy v malém sále Domu kultury. V 18 hodin to byla "Tajuplná Patagonie" Michaela Volaříka a hned poté vzal Jiří Kráčalík v programu "Kde bůh zanechal své srdce" účastníky srazu cestovatelů na výlet po jednom z nejkrásnějších koutů Evropy, Julských Alpách. Od 21 hodin probíhala projekce jedinečného snímku "The Elements," který přibližuje divákům podstatu tří sportovních odvětví horolezectví, hloubkové potápění a Base Jumping ve spojení se symbolikou tří elementů země, vody a vzduchu. Sobotní série pěti besed patřila hned několika exotickým místům. Od devíti hodin to byly "Národní parky USA" Tomáše Vahaly, Tomáš Sedláček od půl jedenácté povídal o svých úžasných zážitcích ze svého více jak tři tisíce kilometrů dlouhého treku napříč Novým Zélandem. Přesně ve dvanáct hodin přišlo na řadu Thajsko očima cestovatele Pavla Senfta, který představil tuto jihoasijskou zemi jako bezpečnou exoticku pro každého.

Odpolední besedy se přemístily kvůli větší kapacitě do frenštátského kina. Jiří Kráčalík zde od 14 hodin promítal svůj komponovaný pořad z arktického souostroví Špicberky. Celý maraton besed vyvrcholil besedou s hlavním hostem srazu cestovatelů Klárou Kolouchovou. Úspěšná česká horolezkyně vyprávěla o své zatím poslední expedici, při které se pokusila vystoupit na druhou nejvyšší horu světa K2. Klára byla už v sobotu dopoledne přivítána na frenštátské radnici starostkou města Zdeňkou Leščišinovou. Velmi příjemné a bezprostřední setkání završila zápisem do pamětní knihy města Frenštátu pod Radhoštěm. Zatím co se v malém sále Domu kultury a v kině besedovalo, tak ve velkém sále Domu kultury finišovaly přípravy na večerní Horobál. "Letos jsme se snažili připravit, něco co tu ještě nebylo. Už dva dny stavíme ve velkém sále maketu osmitisícovky, na kterou se během večera s návštěvníky plesu vydáme. No a letos mezi nás dokonce zavítá i sám bájný Yetti," řekla Lenka Krestová z Městského kulturního střediska, která má organizaci programu na starost. A skutečně se tak také stalo. Hned na začátku bálu přivítali pod maketou nasvícené osmitisícovky Mount Horobál 8000 všechny účastníky ředitel Městského kulturního střediska Marian Žárský, starostka města Zdeňka Leščišinová a ředitel Mezinárodního festivalu outodorových filmů Jiří Kráčalík. Ten spolu se všemi mohutným "Áhóóój!" dvacátý čtvrtý Horobál zahájil. Poté přišlo na řadu představení čestného hosta Kláry Kolouchové. Ta vstoupila na parket za doprovodu obrovského Yettiho, který se po celou dobu bálu stal vděčným objektem zájmu návštěvníků, kteří se s ním fotili. Odvážný Petr Maňák, který byl po celou dobu v kostýmu Yettiho skryt, si tento zájem náležitě užíval. Klára dostala od organizátorů originální dar. Tím byla masívní ručně vyřezávána dřevěná socha Yettiho z dílny řezbáře Zbyňka Křesálka. Celý program Horobálu byl pojat jako výstup na osmitisícovku. Během večera prostřednictvím několika soutěží pomyslně stoupali návštěvníci bálu ze základního tábora, přes tři výškové tábory až na samotný vrchol MT Horobál 8000. Právě závěrečný útok na vrchol patřil k nejemotivnějším okamžikům programu. Se zajištěním jednotlivých soutěží pomáhaly organizátorům šikovné instruktorky Radka a Zuzka z horolezeckého oddílu kopřivnického skautského centra Vanaivan.

Na Horobále se ale hlavně tančilo. Skvělou atmosféru držela vynikající kapela Sagar, která doslova uvařila všechny přítomné. Důkazem toho, že muzika neskutečně šlapala, bylo také to, že ještě ve tři ráno byl plný parket. O programové zpestření se také skvěle postarala děvčata z taneční skupiny TK Puls z Opavy. Na své si přišli i milovníci folkloru, už tradičně hrála v konferenčním sále cimbálová muzika Poštár. Mezi novinky letošního Horobálu byla zajímavá možnost ochutnávky hmyzích specialit připravovaných kuchaři ze společnosti "Brouk na talíři". Přesně o půlnoci se losovala bohatá tombola. "Hodně lidí za mnou teď přichází a ptají se mě na to, co vymyslíme příští rok, bude to kulatý už dvacátý pátý Horobál. Říkají, že letos jsme to prý vyladili k dokonalosti, máme plno, všichni se skvěle baví. Tak jim říkám, že ať se nebojí, protože místní kulturní pracovníci jsou prostě neskuteční a určitě něco vymyslí," shrnul celou akci spokojený Jiří Kráčalík.

Další informace lze stáhnout zde (horobal0496_m.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Doporučujeme

Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Copyright (C) 1998-2018 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b
Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy