InfoČesko
Přihlášení
Login
Heslo


Akce

Jiří Kolbaba si ve Frenštátě povídal s legendárním Miloslavem Stinglem
Jiří Kolbaba si ve Frenštátě povídal s legendárním Miloslavem Stinglem
Kdy: 16.10.2016
Kde: Frenštát pod Radhoštěm, FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
Beskydy
Frenštát pod Radhoštěm

Neděle 9. října 2016 byla ve Frenštátě pod Radhoštěm doslova nabitá nevšedními zážitky. Skutečně unikátní cestovatelský projekt uspořádal v domě kultury cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba. Který s sebou do Frenštátu pod Radhoštěm, kde je pravidelným hostem, přivezl skutečnou cestovatelskou legendu, spisovatele a etnologa Miloslava Stingla. Celý program začínal v 17 hodin vernisáží fotografií Jiřího Kolbaby ve výstavní síni Albína Poláška a pokračoval besedou ve velkém sále Domu kultury. Pořadatelé využili této výjimečné příležitosti a zprostředkovali návštěvníkům akce celou řadu dalších zážitků, mezi které patřila živá etnická hudba, ochutnávka čajů a hmyzích specialit.

Vernisáž fotografií Jirky Kolbaby z Islandu i jiných koutů světa zahájil sám Miloslav Stingl, který nešetřil chválou a také podtrhl svůj vztah k Beskydám. Následovalo hudební vystoupení Lukáše Rafaje a Jakuba Vanka, muzikantů z Ostravy, kteří hrou na etnické nástroje v kombinaci s elektronikou představili hudbu inspirovanou právě Islandem. Plná výstavní síň a v ní velmi příjemná neformální atmosféra byla předehrou k hlavní části programu, kterou byla beseda s cestovatelem, etnologem a spisovatelem Miloslavem Stinglem. Jirka Kolbaba o něm hned v úvodu besedy řekl: "Míla je naprosto neskutečný a já před ním hluboce smekám. Vážení, považte, tento člověk hovoří zcela nebo částečně 17 jazyky, stal se náčelníkem indiánského kmene Kikapů, během svého neuvěřitelně plodného života navštívil přes 150 zemí světa, napsal 43 knih, které vyšly po celém světě ve 239 vydáních v nákladu 17 miliónu výtisků. Má můj nejhlubší obdiv." Dvouhodinová beseda, ve které Miloslav Stingl za asistence Jirky Kolbaby vzpomínal, byla skutečným zážitkem. Pan Stingl prokázal, že má i v téměř 86 letech dokonalý přehled a že dokáže posluchače nejen zaujmout, ale i skvěle pobavit. Beseda byla také příležitostí k představení biografické knihy o Miloslavu Stinglovi, která vyjde v listopadu tohoto roku. Jde o unikátní projekt, na kterém pracoval autor knihy Adam Chroust s týmem dalších asi 10 lidí neuvěřitelných 7 let. Miloslav Stingl otevřel svůj neskutečně rozsáhlý archiv po desítkách let právě tomuto člověku. Další klíčovou osobou, díky které může doktor Stingl těšit davy svých příznivců je Štěpán Rusňák, který se už řadu let o pana doktora svědomitě stará. Oba tito pánové předstoupili před frenštátské publikum a krátce se podělili o své zážitky při práci na knize. Štěpán Rusňák například prozradil. "Když jsme se snažili pomoci panu Stinglovi s opravou porouchaného topné kotle, který měl v přízemí svého domu, objevili jsme a nyní dobře poslouchejte…280 nevybalených kufrů z jeho cest! Tyto kufry byly naskládány až do stropu ve třech místnostech. Získali jsme tak neuvěřitelné množství unikátních materiálů. Jen fotografických snímků z cest pana Stingla je na sto čtyřicet tisíc."

Beseda vyvrcholila v závěru potleskem ve stoje, zápisem Miloslava Stingla a Jiřího Kolbaby do pamětní knihy města a více jak hodinu trvající autogramiádou. "Já si přinesla knihu, kterou mám v knihovně už od roku 1973," svěřila se paní stojící v dlouhé frontě na podpis Miloslava Stingla, která se vinula přes celý sál. Vedle nevšedního zážitku cestovatelského si mohli návštěvníci besedy ve foyer velkého sálu užít také exotiku díky gastronomickým specialitám v podobě smaženého hmyzu. Mistr kuchař ze společnosti Brouk na talíři servíroval pestré kombinace, které slavily veliký úspěch, vydalo se přes 150 porcí. Čajovna Magnolia zase přichystala pro návštěvníky několik exotických druhů čajů.

Foto: David Šrubař

Další informace lze stáhnout zde (stingl_kolbaba020_m.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Doporučujeme

Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Copyright (C) 1998-2018 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b
Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy