www.beskydy.cz - Beskydy - Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd - aktualizováno 2012

Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd - aktualizováno 2012

Email:zachr(tečka)stanice(tečka)bartosovice(zavi...
WWW:http://www.orelskalni.cz
Pro detail klikni



zpráva červen 2012

Osudy vypuštěných orlů skalních v Beskydech
autor Petr Orel (manažer projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd.)

Když jsme v roce 2006 začínali s projektem „Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“, tak jsme samozřejmě předpokládali řadu problémů i špatných zpráv o vypuštěných mláďatech orlů skalních. Jediným vážným nepřítelem těchto majestátných dravců je člověk a člověk jak známo je tvor nevyzpytatelný. Proto také osudy všech 18 doposud vypuštěných mláďat jsou různé, některé tragické a některé nás naopak velmi těší a dodávají nám další potřebnou energii pro pokračování v projektu. Tento je bezesporu během na dlouhou trať, což je dáno především tím, že orli skalní dospívají až v 5–6 letech a za tuto poměrně dlouhou dobu se může přihodit ledacos.

Anča a Cecilka
Velmi zajímavé jsou osudy orlů vypuštěných v prvním roce, tedy 2006. Začněme samicí Ančou, která je abecedně první v pořadí. Byl to první orel, který se setkal s člověkem jako nepřítelem, po necelých 4 měsících života ve volnosti byla postřelena z brokové zbraně na Kroměřížsku. Díky radiové vysílačce, kterou jsou opatřeni všichni jedinci, část dokonce nosí na svých zádech vysílačky satelitní, se ji podařilo poměrně rychle dohledat a vyléčit. Po několikaměsíční rehabilitaci byla v květnu 2007 opět vypuštěna zpět do volné přírody. Od té doby jsme její signál z vysílačky občas zaznamenali my nebo kolegové na Slovensku. Naposledy jsme její signál zachytili v říjnu 2010 u vypouštěcí lokality v Beskydech. Vypuštění orli, kteří si ještě nevybrali hnízdní teritorium, vždy na sklonku léta či na podzim navštíví domovské území. V tomto případě vypouštěcí lokalitu. O to větší a velmi milé a příjemné překvapení se nám dostalo letos v březnu, kdy se podařilo samici Anču dohledat. Hnízdí v okrajové části výskytu orlů skalních na Slovensku. Je to další potvrzení našich předpokladů, že orli budou obsazovat prioritně okrajová místa stávající populace orlů skalních na Slovensku, kde najdou partnery, a tak se postupně budou přibližovat do Beskyd.

Obrovskou radost nám také udělala samice Cecilka, taktéž vypuštěná v roce 2006, ta již obsadila hnízdní území v roce 2010 velmi blízko naší hranice a v loňském roce poprvé vyvedla společně s druhem jedno mládě. Ze současných pozorování víme, že již od konce března opět sedí na snůšce.

David
Dalším úspěšným jedincem je určitě samec David, vypuštěný společně s Ančou a Cecilkou, ten již zahnízdil poprvé se samicí Filoménou, vypuštěnou o rok později, v roce 2010. Po více jak sto letech jsme tak sledovali na území ČR průběh hnízdění orlů skalních, neúspěšný, tak jako v roce 2011, ale to je dáno právě tím, že samec David ještě v těchto letech nebyl pohlavně dospělý. V letošním roce, a to je již hodně smutná zpráva, tento pár z hnízdního domovského teritoria zmizel, nemůžeme je přes velké úsilí dohledat. Orli zůstávají svému teritoriu věrni, celý příběh je o to smutnější, že v letošním roce už vše mělo „vyjít“, samec David měl dosáhnout dospělosti, jiskřička naděje však zůstává.

Kysučan
Co je hodně pozitivní, tak skutečnost, že i v Beskydech evidujeme jeden pár orlů skalních. Samec Kysučan narozený v roce 2005 natrvalo obsadil vypouštěcí lokalitu, a to díky vypouštěným mláďatům, na které se vázal a postupně „kamarádil“ s několika vypuštěnými samicemi. Nejdelší vztah měl asi se samicí Isabelou (2008), v loňském roce dokonce postavil nádherné hnízdo na smrku. Isabela však není ještě vyzrálá a je nestálá, do hnízdění se jí nechtělo. Kysučan si zřejmě proto přivedl do teritoria novou partnerku, které říkáme Divá, může to být i některá z vypuštěných orlic, která již ztratila vysílačku, zatím se nám ji nepodařilo více identifikovat. Je velmi obtížné zjistit, zda hnízdí či ne, pár se chová velmi opatrně.

Smutné příběhy
Jsou však i velmi smutné příběhy našich orlů, samice Gabča byla otrávena po pozření návnady otrávené jedem karbofuranem v pouhých 29 měsících života. Ještě kratší životní pouť měla nádherná samice Orava, ta byla otrávena stejným jedem v březnu 2011, tedy v 7 měsících života. Výstřel z brokové zbraně ukončil život samce Urbana, taktéž zhruba v 7 měsících života, stalo se tak v Polsku, jenom několik kilometrů za hranicí. Další podrobnosti o projektu mohou čtenáři sledovat na www.orelskalni.cz .

zpráva 2009

Co nového se děje kolem projektu „Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“?

Již třetím rokem probíhá projekt „Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“. Cílem projektu je vrátit po více jak sto letech orla skalního, jako hnízd druh do fauny ČR.

V pátek 11. července byla letošní mláďata určená k vypuštění přesunuta do vypouštěcí voliéry v Beskydech. Jde o dva samce a dvě samice získané pro tento účel ze Slovenska. Tři mláďata byla v našem zařízení umístěna od 22.5.2008. V současné době jsou již odrostlá a natolik vyspělá, aby mohla opustit adoptivní matku – orlici Dinu a pomalu se začít seznamovat se svým „rodištěm“.

Čtvrté z mláďat přivezli kolegové ze Slovenska, toto mládě bylo v péči adoptivní orlice v Záchranné stanici v Zázrivé. Tak jako v našem případě orlice Dina i tato samice orla skalního byla postřelena z brokové zbraně a je trvale handicapovaná a musí být v lidské péči. Mláďata budou ve voliéře držena zhruba jeden měsíc, koncem července k nim ještě přibude orlí samec Evžen. Jde o ročního orla, který v červnu loňského roku při pádu z hnízda utrpěl vícečetné fraktury obou křídel a z toho důvodu je doposud v rehabilitaci ve stanici v Bartošovicích. Jeho stav je natolik příznivý, že bude vypuštěn společně s letošními mláďaty a jeho šance na úspěšné zapojení do projektu vidíme pozitivně.

Letošní skupinu mláďat tvoří mimo samce Evžena, samice Kika ( váha 11.7.08 4200g- nejstarší z mláďat) a Isabela ( váha 4050g- nejmladší z mláďat) a samci Charlie( 3000g) a Jakub ( 3100g). Začal druhý rok realizace předmětného projektu, 20.5. t. r. přivezli ze Slovenska další čtyři mláďata na vypuštění. Tak jako v roce minulém jde o dar poskytnutý Štátnou ochranou prírody Slovenské republiky pro účely tohoto repatriačního projektu.

K dnešnímu dni je nejstaršímu mláděti 26 dní a nejmladšímu 13 dní. Jde tedy o poměrně velký rozdíl, který budeme muset zohlednit při vypouštění. Ještě nemají jména, čekáme až budeme moci stoprocentně určit pohlaví. Péče o mláďata se ujala opět především samice Dina, 34 letá orlí samice, která je v důsledku postřelení v zajetí již od roku 1977. Dina se již viditelně na mláďata těšila, ani ne minutu poté co ji byla do hnízda podložena dvě nejmenší mláďata, byla u nich, začala je zahřívat a posléze i krmit. Její úloha je v projektu zcela zásadní. Dnes již můžeme konstatovat, že mláďata se mají čile k světu a těší se ze života. V záchranné stanici budou zhruba do konce června, pak je přesuneme do vypouštěcí voliéry v Beskydech, kde budou dospívat a čekat na vypuštění. K tomuto cíli však vede ještě poměrně dlouhá a nelehká cesta.

Loňská mláďata žijí ve volné přírodě již 10 měsíců, toulají se čím dál více a zachytit jejich signál z vysílaček, které mají upevněny na těle předpokládá mnoho naježděných kilometrů a vyzkoušeli jsme již také zjišťování signálu z letadla. Zatím nejvzdálenější pozorování máme z oblasti Tiché doliny ve Vysokých Tatrách. Jejich přelety jsou tedy poměrně daleké, ale zcela rovnatelé se zálety sledovaných mladých orlů skalních např. v Irsku nebo ve Skotsku, kde byli zjištěni až 400 km od místa narození, resp. vypuštění.

V prostoru vypouštěcí voliéry se v současné době pohybuje pouze samice Babka. Také návrat Anči, samice postřelené koncem 11/2006 proběhl v pořádku, tato si od 10.5.2007 užívá opět volnosti.

Obrovským úspěchem je 70% zajištění finančních prostředků na tento projekt, díky mediálnímu partneru projektu, online deníku Aktuálně.cz se generálním partnerem projektu“Návrat orla skalního do České republiky“ stala Mattoni.

Na závěr ještě jedna příznivá zpráva, v Irsku se po sto letech narodil orel skalní ve volné přírodě, stalo se tak díky zrcadlovému projektu, který v Irsku probíhá již od roku 2001, tedy od roku kdy jsme původně chtěli náš projekt také zahájit. Administrativní průtahy, úřední mašinérie nám však projekt opozdily o pět let.

ZDROJ a Copyright fotografií www.csopnj.applet.cz
Text: Petr Orel
Foto: Ing. Dušan Boucný, Ing.Petr Čolas

Čtěte dále:
Aktuálně co se děje:

http://www.csopnj.cz

http://www.orel.centrum.cz


A ještě debata na téma „Je dobře vracet vyhynulé druhy zpátky do přírody?“ Napište svůj názor: http://aktualne.centrum.cz/priroda/clanek.phtml?id=438119.

Abeceda orlů

Každý orel vypuštěný v Beskydech dostal od ornitologů jméno. Počáteční písmena jmen jdou podle abecedy od nejstarší generace k nejmladší.

Generace 2006:
A Anča
B Babka
C Cecilka
D David

Generace 2007:
E Evžen*
F Filoména
G Gabča
H Hanka

Generace 2008:
Ch Charlie
I Isabela
J Jakub
K Kika

* do Beskyd se však Evžen dostal až s generací 08



2007

Začal druhý rok
realizace předmětného projektu, 20.5. t. r. přivezli ze Slovenska další čtyři mláďata na vypuštění. Tak jako v roce minulém jde o dar poskytnutý Štátnou ochranou prírody Slovenské republiky pro účely tohoto repatriačního projektu.

K dnešnímu dni je nejstaršímu mláděti 26 dní a nejmladšímu 13 dní. Jde tedy o poměrně velký rozdíl, který budeme muset zohlednit při vypouštění. Ještě nemají jména, čekáme až budeme moci stoprocentně určit pohlaví. Péče o mláďata se ujala opět především samice Dina, 34 letá orlí samice, která je v důsledku postřelení v zajetí již od roku 1977. Dina se již viditelně na mláďata těšila, ani ne minutu poté co ji byla do hnízda podložena dvě nejmenší mláďata, byla u nich, začala je zahřívat a posléze i krmit. Její úloha je v projektu zcela zásadní. Dnes již můžeme konstatovat, že mláďata se mají čile k světu a těší se ze života. V záchranné stanici budou zhruba do konce června, pak je přesuneme do vypouštěcí voliéry v Beskydech, kde budou dospívat a čekat na vypuštění. K tomuto cíli však vede ještě poměrně dlouhá a nelehká cesta.

Loňská mláďata(2006) žijí ve volné přírodě již 10 měsíců, toulají se čím dál více a zachytit jejich signál z vysílaček, které mají upevněny na těle předpokládá mnoho naježděných kilometrů a vyzkoušeli jsme již také zjišťování signálu z letadla. Zatím nejvzdálenější pozorování máme z oblasti Tiché doliny ve Vysokých Tatrách. Jejich přelety jsou tedy poměrně daleké, ale zcela rovnatelé se zálety sledovaných mladých orlů skalních např. v Irsku nebo ve Skotsku, kde byli zjištěni až 400 km od místa narození, resp. vypuštění.

V prostoru vypouštěcí voliéry se v současné době pohybuje pouze samice Babka. Také návrat Anči, samice postřelené koncem 11/2006 proběhl v pořádku, tato si od 10.5.2007 užívá opět volnosti.

Obrovským úspěchem je 70% zajištění finančních prostředků na tento projekt, díky mediálnímu partneru projektu, online deníku Aktuálně.cz se generálním partnerem projektu“Návrat orla skalního do České republiky“ stala Mattoni.

Na závěr ještě jedna příznivá zpráva, v Irsku se po sto letech narodil orel skalní ve volné přírodě, stalo se tak díky zrcadlovému projektu, který v Irsku probíhá již od roku 2001, tedy od roku kdy jsme původně chtěli náš projekt také zahájit. Administrativní průtahy, úřední mašinérie nám však projekt opozdily o pět let.

ZDROJ a Copyright fotografií www.csopnj.applet.cz


InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2024 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b