InfoČesko

Akce

Březen – měsíc čtenářů na půdě Knihovny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Březen – měsíc čtenářů na půdě Knihovny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Ostatní
Kdy: 01.03.2015, do: 31.03.2015
Kde: Zlínský kraj, VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
Beskydy
Zlínský kraj

Letos poprvé se Knihovna Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zapojí do celostátní akce „Březen – měsíc čtenářů“.
„Pro všechny zájemce jsme připravili pestrou nabídku akcí v průběhu celého měsíce a věříme, že lidé budou mít zájem a zavítají do našich prostor, neboť se domníváme, že většina zde ani nebyla. Zároveň chceme návštěvníky stručně seznámit s historií knihovny, s budováním knihovního fondu a jeho členěním či jim ukázat vzácné tisky. Během následujícího měsíce jsou připraveny rovněž 2 zajímavé besedy pro milovníky četby. Po celý měsíc bude probíhat prodej knih, vydaných Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Knihovna bude veřejnosti v akce „Březen – měsíc čtenářů“ otevřená v uvedené dny a hodiny konání akcí. Páteční otevírací výpůjční doba pro veřejnost zůstává zachována. Vstup na všechny uvedené akce je zdarma.
Program akce „Březen – měsíc čtenářů“
Výstava všech knih, brožur a tiskovin, vydaných Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Komentované prohlídky knihovny
Po celý měsíc březen ve dnech pondělí až čtvrtek budou probíhat komentované prohlídky knihovny.
Začátek dopoledních prohlídek: 10:00 hod.
Začátek odpoledních prohlídek: 16:00 hod.
Plánovaná délka prohlídky: 45 - 60 min.

Besedy
10. března v 16:00 hod.
Čeká knihu přežití nebo zánik?
Literární pořad Jarmily Mikuláškové s ukázkami četby z knih.
Téma: Od hliněné destičky z knihovny krále Ašurbanipala v Ninive ke knize kodexové
i současné e-knize.

25. března v 18:00 hod.
Zlínská literární tržnice
Zlínská literární tržnice je ojedinělý projekt, který vznikl v roce 2004. Jde o literární mapu regionu,
v níž jsou obsaženy základní životopisné údaje i ukázky z tvorby autorů Zlínska.
V pořadu vystoupí básník a výtvarník Jaroslav Kovanda spolu s básníkem a publicistou Milanem Libigerem, kteří stáli při jejím vzniku.

Po celý měsíc březen bude v knihovně možné zakoupení knih z dílny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Každý návštěvník knihovny si může vybrat z nabídky volných knih v rámci burzy knih.

Odborná knihovna Valašského muzea v přírodě se postupně budovala od samotného založení muzea v roce 1925 a jedná se o veřejně přístupnou knihovnu se specializovaným fondem. Z počátku byl fond tvořen dary a odkazy členů Musejního spolku, zejména sourozenců Jaroňkových, následně se fond rozrůstal díky darům a pravidelným akvizicím.
Knihovna Valašského muzea v přírodě je budována v návaznosti na záměry obsažené ve zřizovací listině, především však na kulturně historickou a etnografickou dokumentaci sběrné oblasti Moravského Valašska, Těšínska a Kopanic.
Od šedesátých let 20. století se začal systematicky tvořit a zpracovávat knihovní fond se zaměřením především na lidové stavitelství, řemesla, umění a celkově na regionální literaturu. V současné době evidujeme již 22 550 exemplářů (včetně AV médií). Za jeden z nejvzácnějších výtisků ve sbírce knihovny je Bible kralická – Nový zákon (originál z roku 1601). Velmi cenné je oddělení periodik, ve kterém se nachází nejen regionální periodika a sborníky, ale také periodika celostátní a zahraniční, z nichž jsou průběžně zpracovávány studie a články. Tato databáze obsahuje v současné době 7500 položek.
Odborná knihovna Valašského muzea v přírodě se stala nepostradatelným zdrojem informací nejen pro muzejní pracovníky, ale i pro odbornou a laickou veřejnost. Svým zaměřením a kvalitou fondu a poskytovanými službami se stala významnou odbornou a specializovanou knihovnou v regionu. Součástí knihovny je zároveň videotéka, filmotéka a fonotéka.
Videotéka obsahuje především filmové záznamy zvykoslovných programů a významných událostí z historie Valašského muzea v přírodě.
Filmotéka představuje dokumentační materiál zachycující etnografické jevy v terénu, především z období konce 60. až 80. let minulého století. Obsahuje vítězné snímky ze soutěžní amatérské přehlídky filmů Etnofilm Rožnov. Část tohoto fondu je digitalizovaná.
Fonotéka obsahuje nahrávky z terénu se zaměřením na etnografický a orální výzkum realizovaný odbornými pracovníky Valašského muzea. Součástí je i ucelený soubor zvukových nahrávek (kopií) pořízených ze Zlatého fondu ČRo Ostrava za přispění předního moravského folkloristy a hudebníka Jana Rokyty.
Badatelská činnost odborné knihovny se řídí platným badatelským řádem.


Cena: neuvedena

Další informace lze stáhnout zde (Brezen_mesic_ctenaru_MG_9515.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2024 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b